دکتر محمد سلیمانی - واکنش وزير اسبق ارتباطات به نحوه نظرسنجي رئيس جمهور

چهارشنبه 8 خرداد 1398 - 10:15
واکنش وزير اسبق ارتباطات به نحوه نظرسنجي رئيس جمهور

واکنش وزير اسبق ارتباطات به نحوه نظرسنجي رئيس جمهور

وزير ارتباطات دولت نهم گفت: اين ادعا نمايانگر و اعتراف مسئولين است که از مردم فاصله دارند و دور از مردم‌اند؛ اين واقعيتي است که مسئولين کشورمان در سطح رئيس‌جمهور و وزرا فاصله زيادي با مردم دارند.

واکنش وزير اسبق ارتباطات به نحوه نظرسنجي رئيس جمهور

محمد سليماني وزير ارتباطات دولت نهم در گفت‌وگو با خبرنگار سياسي خبرگزاري تسنيم، درباره سخن اخير روحاني مبني بر اينکه من روزانه نظرسنجي مي‌کنم! در خيابان وقتي با ماشين مي‌روم تمام چهره‌‌هاي مردم را نگاه مي‌کنم که چند نفر لبخند دارند،‌ چند نفر عصباني هستند و چند نفر قيافه‌شان گرفته است، گفت: اين سخن آقاي روحاني تعجب همه را برانگيخت؛ چون اين صحبت نه جنبه علمي دارد و نه جنبه عملي  و تجربي. شايد در طول تاريخ او اولين نفري است که همچنين ادعايي مي‌کند که از راه دور و از پشت شيشه ماشين و از روي قيافه مي‌شود به شخصيت افراد و و ويژگي‌هاي آنان و به اينکه آيا از موضوعي راضي هستند يا نه پي‌برد.

وي با بيان اينکه اين اصلا امکان‌پذير نيست و خيلي سست بوده و بدون پايه علمي مي‌باشد، ادامه داد: تجربه هم چنين چيزي را نمي‌گويد؛ روان‌شناسان برجسته بر اين متفق‌اند که براي نظرسنجي از افکار و ذهنيات يک فرد بايد پرسشنامه‌هايي تهيه شود و آن پرسشنامه‌ها خيلي مهم و داراي معيار و فصل‌هاي متفاوت است. بايد کارشناس خبره اين زمينه با فرد صحبت کند و پرسشنامه‌ها بعد از جمع‌آوري، پردازش و جمع‌بندي کنند. نکته ديگر اينکه نظرسنجي بايد در قشر وسيعي و با نمونه قابل توجهي از جامعه صورت بگيرد؛ پس اين سخن آقاي روحاني هيچ پايه علمي ندارد.

وزير ارتباطات دولت نهم تصريح کرد: چطور مي‌شود از راه دور، حال‌وروز فردي که خندان يا گريان است را تشخيص داد؛ افرادي هستند که در چهره خندان‌اند ولي درگير هزاران مشکل هستند و نظرشان درباره هر موضوعي متفاوت است. نکته بعد اينکه رئيس‌جمهور خيلي جابجايي در سطح تهران ندارد و مثلا مسيري را تا منزل و يا جاي ديگر طي مي‌کند که همه‌اش اتوبان است و در مسير اتوبان هم مردم حضور ندارند که ديده بشوند يا نه. بعد اينکه با سرعت عبور مي‌کنند؛ چون رئيس‌جمهور اسکورت مي‌شود و حداقل با سرعتي بالاي 70 کيلومتر حرکت مي‌کنند، چطور مي‌شود ارزيابي و نظرسنجي کرد؟ خيلي عجيب و غريب است و به نظرم يک اختراع است و بايد ثبت بين‌المللي شود.

سليماني خاطر نشان کرد: براي فهميدن مردم بايد پاي درددل آنها نشست و به سخنان آنها گوش داد؛ نمي‌شود از روي قيافه فهميد و رئيس‌جمهور به طور ماهيانه و يا هفتگي مکاني را در تهران و يا استاني که مي‌رود اختصاص دهد و 4-5 ساعت اجازه دهد و مردم با او و وزرا صحبت کنند. وقتي مردم با آنها صحبت حضوري و چهره‌در‌چهره کنند، مي‌توان برداشت خوبي از وضعيت جامعه داشت. به طور کلي از روي قيافه، برداشت‌ها متفاوت است و هر کس که به يک نفر نگاه کند، برداشت متفاوتي نسبت به خواهد داشت.

بيشتر بخوانيد

وي تاکيد کرد: اين نوع نظرسنجي نيازمند پردازش‌هاي بعدي بوده و کار ناقصي است و در حال عبور چيزي به ذهن انسان مي‌آيد و اين قاطع و عيني نيست. نظرسنجي علم است، حتي در آمار جمعيت نيز مي‌بينيم که چگونه متخصصين خاص اين زمينه اين کار را انجام مي‌دهند و با پرسشنامه‌هاي خاص صورت مي‌گيرد. اين ادعا درست نيست. در آن جلسه که اصحاب رسانه حضور داشتند بايد سوال مي‌کردند که آقاي رئيس‌جمهور اين بحث نه علمي است و نه منطقي و پايه اساس ندارد.

نماينده سابق مجلس شوراي اسلامي اضافه کرد: اين ادعا نمايانگر و اعتراف مسئولين است که از مردم فاصله دارند و دور از مردم‌اند؛ اين واقعيتي است که مسئولين کشورمان در سطح رئيس‌جمهور و وزرا فاصله زيادي با مردم دارند و نشست و برخاست‌شان در اين چند سال اخير با مردم بسيار کم است.

سليماني درباره مطرح کردن رفراندوم از سوي روحاني نيز تصريح کرد: قانون اساسي سازوکار رفراندوم را فراهم کرده و اگر رئيس‌جمهور مي‌خواهد کاري انجام دهد بايد در سازوکار خود انجام دهد. وقتي پشت تريبون مي‌گويد يعني مي‌خواهد جوسازي کند و مي‌خواهد ذهن جامعه را به سمت ديگري ببرد، الان ذهن جامعه به سمت گرفتاري‌ها و مسائل معيشتي و مشکلاتي است که همين دولت براي آنان ايجاد کرده و اين يک نوع ايجاد انحراف در اذهان مردم است. اين‌گونه صحبت‌ها مسبوق به سابقه است و بار اول نيست و ديگران هم مطرح کردند؛ جواب اين است که سازوکار رفراندوم در قانون اساسي ديده شده و هرکس کاري و پيشنهادي دارد بايد در سازوکار آن مطرح کند و اگر در تريبون عمومي صحبت کرد پس غرض و نظر ديگري دارد و مي‌خواهد چيز ديگري را وسط آورد تا افکار مردم را به سمت آن جلب کند تا از چيز ديگر غافل بمانند.

وي ادامه داد: اگر اين باب شود، خب يک نفر هم مي‌گويد که مردم درباره خود آقاي رئيس‌جمهور رفراندوم کنند؛ مگر نگفتند که الان آقاي رئيس‌جمهور محبوبيتش زير 10 درصد رسيده و بعضي هم گفتند زير 5 درصد رسيده و به نظر من هم واقعي است و اگر نظرسنجي شود اين جواب را مي‌دهد. نظرسنجي‌هايي که صورت گرفته نشان دهنده افت بسيار زياد محبوبيت آقاي روحاني در اقشار جامعه است و در نازلترين وضعيت قرار دارد. اگر کسي بگويد رفراندوم کنيم که رئيس‌جمهور باشد يا نباشد مگر سنگ روي سنگ بند مي‌شود؟.

وزير ارتباطات دولت نهم خاطر نشان کرد: رئيس‌جمهور نبايد اين حرف‌ها را پشت تريبون بزند و اگر پيشنهاد و راهکاري دارد در سازوکار خود جلو ببرد؛ چرا اينطور جوسازي مي‌کند.

انتهاي پيام/

نظر شما نظر شما نسخه مناسب چاپنسخه مناسب چاپ

 
آخرین اخبار
  • - مسير آيت‌الله رئيسي خارج از باندبازي و جناح‌بازي است
  • سليماني در گفت‌وگو با فارس: نمايندگان بررسي FATF را يکسال عقب بياندازند تا تکليف همکاري ما با اروپا مشخص شود -
  • سليماني در گفت وگو با فارس:مردم منتظر خبر برخورد با مفسدين و محتکران هستند/دولت و قوه قضائيه مماشات نکنند - نماينده سابق مجلس گفت: رهبر معظم انقلاب با آن اختيارات گسترده و وسيع که به قوه قضائيه ابلاغ کردند، نشان دادند که همان مطالبات مردم را سردست گرفته‌اند در نتيجه دو قوه مجريه و قضائيه نبايد معطل و مماشات کنند. مردم منتظر خبر برخورد با مفسدين هستند و هر چه ديرتر اين اقدام انجام شود، به ضرر است و اعتماد عمومي نسبت به اين دو قوه کمتر مي‌شود
  • سليماني در گفت‌وگو با فارس: - بسته 12 گانه دولت را بايد به فال نيک گرفت/ به مديران چابک، سرحال و معتقد نياز داريم
  • وزير پيشين ارتباطات در گفت‌وگو با جام جم آنلاين - پيام‌رسان داخلي با تنبلي دولت مواجه شده/ افزايش 10 برابري سرعت اينترنت با راه‌اندازي شبکه ملي اطلاعات بودجه‌اي که وزارت ارتباطات بخواهد در اين زمينه اختصاص دهد چندان هم زياد نيست و تصور مي‌کنم اگر حدود 5 تا 10 درصد 7 هزار ميليارد را به پشتيباني از پيام‌رسان‌هاي داخلي اختصاص دهند يک شبکه پيام‌رسان ناب و قابلي خواهيم داشت. به‌ويژه اينکه جوانان و کارشناسان ما در اين حوزه درصحنه عمل توانايي‌هاي بارزي از خود نشان داده‌اند. ضمن اينکه افکار عمومي هم علاقه‌مند به استفاده از پيام‌رسان داخلي است. سليماني خاطرنشان کرد: چرا بايد ما به يک پيام‌رسان خارجي وابسته باشيم که مشخص نيست سر نخ آن دست چه کسي است و در مواقع بروز مشکل چه کسي پاسخگو خواهد بود.
  • سليماني در گفت‌وگو با فارس: - سليماني در گفت‌وگو با فارس:قوه قضائيه قضات مجرم‌ را طبق فرمايش رهبري به مردم معرفي کند
  • سليماني در گفت‌وگو با فارس: - اروپايي‌ها هيچ‌گاه صادقانه رفتار نکرده‌اند/ طولاني‌شدن تعيين‌تکليف برجام اشتباهي استراتژيک است