دکتر محمد سلیمانی - دولت براي پُر کردن شکاف خود با مردم اقدام کند/ رئيس‌جمهور بدون حاشيه با مردم حرف بزند

يکشنبه 3 آذر 1398 - 05:43
دولت براي پُر کردن شکاف خود با مردم اقدام کند/ رئيس‌جمهور بدون حاشيه با مردم حرف بزند

دولت براي پُر کردن شکاف خود با مردم اقدام کند/ رئيس‌جمهور بدون حاشيه با مردم حرف بزند

وزير ارتباطات دولت نهم با بيان اينکه دولت بايد يک حرکتي انجام دهد و شکاف بين خود و ملت را کاهش دهد، اظهار داشت: مردم مي‌گويند اين دولت، دولت حرف است؛ يک عده‌اي تريبون در دست گرفته‌اند و فقط حرف مي‌زنند و از عمل، هيچ خبري نيست.

دولت براي پُر کردن شکاف خود با مردم  اقدام کند/ رئيس‌جمهور بدون حاشيه با مردم حرف بزند

محمّد سليماني، وزير اسبق ارتباطات در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاري فارس با اشاره به اجراي طرح مديريت مصرف سوخت از سوي دولت، متأسفانه اعتماد مردم از دولت سلب شده و هر قولي که دولت به مردم مي‌دهد به آن اعتمادي ندارند.

وي خاطرنشان کرد: وقتي وزير صنعت مي‌گويد که نمي‌گذاريم قيمت‌ها افزايش پيدا کند، مردم مي‌گويند شما اگر مي‌توانستيد اين کار را بکنيد چرا خودروسازها قيمت خودرو را در يکسال گذشته چندبرابر کرده‌اند و چرا قيمت لبنيات و خوراکي‌ها که زير نظر شماست در طول اين يکسال از 50 تا 150 درصد افزايش قيمت داشته‌اند؟

*رئيس‌جمهور بدون حاشيه با مردم حرف بزند

سليماني با بيان اينکه آقاي رئيس‌جمهور بايد بدون حاشيه با مردم حرف بزند، اظهار داشت: رئيس‌جمهور در يزد، خبر از کشف ميدان نفتي آنچناني داد امّا چند روز بعد قيمت بنزين را افزايش داد. حالا مردم مي‌گويند پس اين مخزني که پيدا کرده‌ايد جيب ما است. دولت بايد اين ابهامات را رفع کند.

عضو شوراي مرکزي جبهه پايداري با بيان اينکه فاصله دولت با ملّت خيلي افزايش يافته، تصريح کرد: دولت بايد به مطالبات و خواسته‌هاي مردم توجه کند، ولي متأسفانه راهي را انتخاب کرده و به نظر خودش با اين راه کشور را به قله قاف مي‌برد و هيچ توجهي هم به نظر مردم و اينکه عده‌اي زير چرخ تصميمات دولت، له مي‌شوند ندارد.

سليماني ادامه داد: اينکه رئيس‌جمهور مي‌گويد گراني بنزين به نفع مردم است، اين حرف مردم را جري مي‌کند. اين موضوع بايد تببين شود و براي اين سخت خود دليل بياورند.

*ولت بايد شکاف بين خود و ملت را کاهش دهد

وي با بيان اينکه دولت بايد يک حرکتي انجام دهد و شکاف بين خود و ملت را کاهش دهد، اظهار داشت: بعد از آن هم دولت بايد اقدام عملي بکند. مردم مي‌گويند اين دولت، دولت حرف است و کار نمي‌کند. يک عده‌اي تريبون را در دست گرفته‌اند و فقط حرف مي‌زنند و از عمل، هيچ خبري نيست.

نماينده سابق تهران ادامه داد: نخستين اقدام عملي دولت بايد اين باشد که پول‌هايي که از افزايش قيمت بنزين به‌دست مي‌آيد را شفاف‌سازي کند. بايد بگويند ما روزي اين مقدار بنزين فروخته‌ايم  و قيمتش هم اين مقدار است و فلان مقدار را هم به مردم پرداخت کرده‌ايم. البته دولت بايد قبل از اجراي طرح، اين توضيحات را به مردم مي‌داد که متأسفانه انجام نداد.

سليماني با بيان اينکه بايد ديد که دولت چگونه مي‌خواهد از افزايش ساير کالاها جلوگيري کند، اظهار داشت: مردم با توجه به تجارب قبلي و عملکرد دولت فکر مي‌کنند کنترل قيمت‌ها قابل انجام نيست چرا که در اين دولت، بازار، يله و رها است و دولت اعتقادي به کنترل بازار ندارد.

وي ادامه داد: دولت بايد به مردم بگويد اگر در اين شش سال از افزايش قيمت‌ها در لبنيات، خودرو و ساير اقلام جلوگيري نکرديم، حالا با اين روش مي‌خواهيم جلوي افزايش قيمت‌ها را بگيريم. دولت چه تضميني به مردم مي‌دهد که ده بيست روز پس از اجراي طرح مديريت مصرف سوخت، باز قيمت‌ها افزايش پيدا نکند و باز هم بتواند بازار را کنترل کند؟

سليماني افزايش قيمت قطعات ماشين را مورد اشاره قرار داد و اظهار داشت: اکنون که بنزين هم گران شده، کساني که مشغول حمل و نقل هستند، نگران مي‌شوند و مي‌گويند آيا بعد از يک مدت، باز هم قيمت‌ها افزايش پيدا نمي‌کنند؟

وزير ارتباطات دولت نهم يکي از مشکلات طرح مديريت مصرف سوخت را نامشخص بودن متولي طرح دانست و گفت: معلوم نيست که در اين طرح، پاسخگو کيست؟ معلوم نيست اگر فردا باز کالاها افزايش قيمت پيدا کنند يا بنزين رانندگان تأمين نشد، مردم و رسانه‌ها از چه کسي بايد سؤال کنند؛ اين بايد روشن شود. دولت بايد بگويد مثلا رئيس سازمان برنامه و بودجه يا فلان وزير، مسئول خواهد بود و اگر وعده‌ها محقق نشد، فلان فرد جواب مردم را مي‌دهد.

*انتقاد از عدم اطلاع رساني درباره طرح هدفمندي سوخت

سليماني با بيان اينکه متأسفيم که دولت با بي‌تدبيري کامل و حساب نکردن مردم اقدام به اجرايي کردن چنين طرحي کرد،‌ اظهار داشت: انگار مردم در محاسبات دولت هيچ جايگاهي ندارند، چرا که شبانه و دزدکي، طرح مديريت مصرف سوخت را انجام داد. اين کار هم خلاف عرف است هم خلاف اهداف انقلاب و مباني قانوني.

 وي ادامه داد: مردم مي‌گويند چرا اين دولت، دو سه سال پيش اين طرح را به مجلس نبرد تا هم کار کارشناسي بيشتري نسبت به آن صورت بگيرد و هم مجلس درگيرد بشود و به جلسه سران سه قوه نکشد. اگر مجلس اين طرح را بررسي مي‌کرد مطمئنا سطح کارشناسي طرح بالاتر مي‌رفت و مجلس خود را در نظارت مسئول مي‌کرد. الان مجلس کنار کشيده و رئيس مجلس هم بعضاً سکوت اختيار کرده و نمي‌گويد در جلسه سران قوا، چگونه اين تصميم را گرفته‌اند.

نماينده سابق تهران با بيان اينکه دولت به يک خطاي محاسباتي رسيده و مردم در تصميماتش هيچ جايگاهي ندارد، افزود: همين موضوع باعث شده که  محبوبيت رئيس‌جمهور به زير ده درصد کاهش پيدا کند. اين اتفاقي کم‌نظير است که رئيس‌جمهور مستقر، محبوبيتش به زير ده درصد بيايد.

سليماني، حاشيه‌سازي‌هاي رئيس‌جمهور را مورد انتقاد قرار داد و گفت: رئيس‌جمهور در يزد حرف‌هايي مي‌زند که هيچ ربطي به نظام و انقلاب ندارد. آيا الان وقتِ حمله به قوه قضائيه است؟ درست است که قوه قضائيه هم بيايد به دولت حمله کند؟! الان وقت اين است که قوا انسجام داشته باشند. آيا نبايد اتفاقات لبنان و عراق براي مسئولان سرمشق باشد؟!

وي با بيان اينکه مردم فکر مي‌کنند دولت دست در جيب آن‌ها مي‌کند، گفت: دولت به مردم گفته بود که وضع شما آنقدر خوب خواهد شد که شما به ما يارانه بدهيد. رئيس‌جمهور گفته بود آنقدر رونق اقتصادي ايجاد خواهد کرد که مردم اصلاً‌ نيازي به يارانه 45 هزارتوماني نداشته باشند. حال بايد گفت کدام يک از اين شعارها تحقق پيدا کرده است؟

*دولت به‌جاي عمل به وعده‌هايش هنوز به برجام چسبيده

سليماني ادامه داد: دولت به‌جاي اينکه به وعده‌هايش عمل کند، هنوز به برجام چسبيده است و مي‌گويد ما در برجام مي‌مانيم. مردم مي‌خندند و مي‌گويند اين برجام کجاست که شما مي‌خواهيد در آن باقي بمانيد؟ اين برجام کجاست که شما مدام پرچم آن را بر سر مردم مي‌کوبيد؟ دولت به‌جاي اين حرف‌ها به داخل کشور بچسبد و کار و تلاش بکند.

عضو شوراي مرکزي جبهه پايداري گريزي هم به برف اخير تهران زد و گفت: متأسفانه مسئوليان فقط حرف مي‌زنند و عمل نمي‌کنند. نمونه آن، برف اخير تهران است. شبي که برف آمد، من يک کيلومتر پياده‌روي کردم، چرا که نتوانستم ماشينم را در برف به حرکت در بياورم و آن را يک گوشه پارک کردم و پياده به منزل رفتم. يکي از اساتيد هم مي‌گفت که از دانشگاه شهيد بهشتي تا ابتدي خيابان شريعتي را پياده طي کرده‌ام.

سليماني افزود: اين چه وضعيتي است که اعضاي شوراي شهر و شهرداري ايجاد کرده‌اند؟ آيا واقعاً اين برف قابل پيش بيني نبود؟ از چند روز قبل، همه رسانه‌ها اعلام کرده بودند که در اين بخش برف مي‌آيد. اگر آمادگي ده بيست درصدي وجود داشت که نبايد اين اتفاقات رخ مي‌داد.

وزير اسبق ارتباطات با بيان اينکه شهردار تهران بايد با مردم حرف بزند و از آن‌ها عذرخواهي کند، گفت: مسئولان اينگونه در انجام مسئوليت‌هايشان اهمال مي‌کنند بعد انتظار دارند مرد هيچ چيزي نگويند.

انتهاي پيام/

نظر شما نظر شما نسخه مناسب چاپنسخه مناسب چاپ

 
آخرین اخبار
  • - پيوستن به FATF سفره مردم را محدودتر مي‌کند/ موافقان ابتدا بگويند برجام چه شد؟
  • - مسير آيت‌الله رئيسي خارج از باندبازي و جناح‌بازي است
  • سليماني در گفت‌وگو با فارس: نمايندگان بررسي FATF را يکسال عقب بياندازند تا تکليف همکاري ما با اروپا مشخص شود -
  • سليماني در گفت وگو با فارس:مردم منتظر خبر برخورد با مفسدين و محتکران هستند/دولت و قوه قضائيه مماشات نکنند - نماينده سابق مجلس گفت: رهبر معظم انقلاب با آن اختيارات گسترده و وسيع که به قوه قضائيه ابلاغ کردند، نشان دادند که همان مطالبات مردم را سردست گرفته‌اند در نتيجه دو قوه مجريه و قضائيه نبايد معطل و مماشات کنند. مردم منتظر خبر برخورد با مفسدين هستند و هر چه ديرتر اين اقدام انجام شود، به ضرر است و اعتماد عمومي نسبت به اين دو قوه کمتر مي‌شود
  • سليماني در گفت‌وگو با فارس: - بسته 12 گانه دولت را بايد به فال نيک گرفت/ به مديران چابک، سرحال و معتقد نياز داريم
  • وزير پيشين ارتباطات در گفت‌وگو با جام جم آنلاين - پيام‌رسان داخلي با تنبلي دولت مواجه شده/ افزايش 10 برابري سرعت اينترنت با راه‌اندازي شبکه ملي اطلاعات بودجه‌اي که وزارت ارتباطات بخواهد در اين زمينه اختصاص دهد چندان هم زياد نيست و تصور مي‌کنم اگر حدود 5 تا 10 درصد 7 هزار ميليارد را به پشتيباني از پيام‌رسان‌هاي داخلي اختصاص دهند يک شبکه پيام‌رسان ناب و قابلي خواهيم داشت. به‌ويژه اينکه جوانان و کارشناسان ما در اين حوزه درصحنه عمل توانايي‌هاي بارزي از خود نشان داده‌اند. ضمن اينکه افکار عمومي هم علاقه‌مند به استفاده از پيام‌رسان داخلي است. سليماني خاطرنشان کرد: چرا بايد ما به يک پيام‌رسان خارجي وابسته باشيم که مشخص نيست سر نخ آن دست چه کسي است و در مواقع بروز مشکل چه کسي پاسخگو خواهد بود.
  • سليماني در گفت‌وگو با فارس: - سليماني در گفت‌وگو با فارس:قوه قضائيه قضات مجرم‌ را طبق فرمايش رهبري به مردم معرفي کند