دکتر محمد سلیمانی - تلويزيون بي بي سي انگليس و تاريخ قدرت در خاور ميانه، خاطره

جمعه 10 خرداد 1398 - 13:12
تلويزيون بي بي سي انگليس و تاريخ قدرت در خاور ميانه، خاطره

تلويزيون بي بي سي انگليس و تاريخ قدرت در خاور ميانه، خاطره
سلام دوستان سال هفتاد شمسي در فرصت مطالعاتي بودم. تلويزيون بي بي سي را نگاه مي کردم. اعلام کرد يک مستند تاريخي در مورد خاور ميانه به مدت سه شب پخش خواهد کرد. کنجکاو شدم و علاقه مند و همه را ديدم. از تاريخ کهن شروع کرد، دوران موسي و فرعون، بني اسرائيل، يونان باستان، ظهور حضرت عيسي و پيشرفت مسيحيت، ظهور حضرت محمد ص و پيشرفت اسلام در خاور ميانه، دوران شکوفائي اسلام، جنگهاي صليبي، امپراطوري عثماني، جنگهاي جهاني اول و دوم، فروپاشي عثماني، نفوذ انگليس در خاورميانه، ايجاد رژيم غاصب صهيونيستي، جنگهاي اعراب و اسرائيل، سازش انور سادات، پيروزي انقلاب اسلامي، همه نشان داد و بعد بدون جمعبندي تمام شد. پيش خود گفتم اين مستند چه ميخواست نتيجه بگيرد؟ به ذهنم رسيد خودم به عنوان بيننده نتيجه گيري کنم. مرور کردم . ديدم فيلم يک نتيجه بيشتر ندارد. بيننده را متوجه اين مطلب ميکند که در طول تاريخ هر کشوري يا تمدني يا عقيده اي که بر خاور ميانه مسلط بوده است، بر دنيا تسلط داشته است. و اين واقعيتي است انکار ناپذير.
 
1) گهواره‌ اي از اولين تمدن‌ها در جهان است، 
2) سر زميني که در آن چهار دين جهاني زرتشت، مسيحيت، يهوديت و اسلام بوجود آمد، 
3) زادگاه بيشتر پيامبران و يکي از مذهبي‌ترين مناطق در جهان است . 
4) در اين منطقه، تعداد زيادي مکان‌هاي مذهبي است. 
5) هميشه تاريخ، اين محدوده در کشاکش نا آرامي‌هاي سياسي و انقلاب و دست به دست شدن بوده
6) هيچ منطقه اي در طول تاريخ به اين اهميت روي کره زمين نبوده و نيست
7) اگر شوروي فرو پاشيد، چون نفوذش در اين منطقه ناچيز شد، مصر را بعد از جمال عبدالناصر ، عراق را بعد شروع جنگ عراق عليه ايران از دست داد، يمن شمالي و  ليبي را از دست داد.
8) اگر آمريکا قدرت اول جهان شد و انگليس آن استعمار پير قدرت جهاني اش را از دست داد، چون آمريکا ايران را و عربستان و ترکيه و پاکستان و شيخ نشينها خليج فارس و مصر و عراق را به دست آورد و از انگليس گرفت. کانادا و استراليا چند برابر خاور ميانه است و هنوز در اختيار انگليسه. ولي انگليس قدرت جهاني نيست
9) ج. ا. ايران روز به روز نفوذش در اين منطقه رو به گسترش است. عراق، سوريه، يمن، تا اندازه اي ترکيه به دست ايران افتاده، به همان ميزان ج.ا.ايران در جهت قدرت جهاني شدن پيش رفته و از قدرت جهاني آمريکا کاسته شده و مي شود.
درگيري اصلي ايران و آمريکا بر سر قدرت جهاني است و آن تسلط بر خاورميانه است، تا زمينه ظهور حضرت حجت فراهم شود. و ظلم آمريکا پايان يابد.
تا نظر شما چه با شد؟

نظر شما نظر شما نسخه مناسب چاپنسخه مناسب چاپ

 
آخرین اخبار
  • - مسير آيت‌الله رئيسي خارج از باندبازي و جناح‌بازي است
  • سليماني در گفت‌وگو با فارس: نمايندگان بررسي FATF را يکسال عقب بياندازند تا تکليف همکاري ما با اروپا مشخص شود -
  • سليماني در گفت وگو با فارس:مردم منتظر خبر برخورد با مفسدين و محتکران هستند/دولت و قوه قضائيه مماشات نکنند - نماينده سابق مجلس گفت: رهبر معظم انقلاب با آن اختيارات گسترده و وسيع که به قوه قضائيه ابلاغ کردند، نشان دادند که همان مطالبات مردم را سردست گرفته‌اند در نتيجه دو قوه مجريه و قضائيه نبايد معطل و مماشات کنند. مردم منتظر خبر برخورد با مفسدين هستند و هر چه ديرتر اين اقدام انجام شود، به ضرر است و اعتماد عمومي نسبت به اين دو قوه کمتر مي‌شود
  • سليماني در گفت‌وگو با فارس: - بسته 12 گانه دولت را بايد به فال نيک گرفت/ به مديران چابک، سرحال و معتقد نياز داريم
  • وزير پيشين ارتباطات در گفت‌وگو با جام جم آنلاين - پيام‌رسان داخلي با تنبلي دولت مواجه شده/ افزايش 10 برابري سرعت اينترنت با راه‌اندازي شبکه ملي اطلاعات بودجه‌اي که وزارت ارتباطات بخواهد در اين زمينه اختصاص دهد چندان هم زياد نيست و تصور مي‌کنم اگر حدود 5 تا 10 درصد 7 هزار ميليارد را به پشتيباني از پيام‌رسان‌هاي داخلي اختصاص دهند يک شبکه پيام‌رسان ناب و قابلي خواهيم داشت. به‌ويژه اينکه جوانان و کارشناسان ما در اين حوزه درصحنه عمل توانايي‌هاي بارزي از خود نشان داده‌اند. ضمن اينکه افکار عمومي هم علاقه‌مند به استفاده از پيام‌رسان داخلي است. سليماني خاطرنشان کرد: چرا بايد ما به يک پيام‌رسان خارجي وابسته باشيم که مشخص نيست سر نخ آن دست چه کسي است و در مواقع بروز مشکل چه کسي پاسخگو خواهد بود.
  • سليماني در گفت‌وگو با فارس: - سليماني در گفت‌وگو با فارس:قوه قضائيه قضات مجرم‌ را طبق فرمايش رهبري به مردم معرفي کند
  • سليماني در گفت‌وگو با فارس: - اروپايي‌ها هيچ‌گاه صادقانه رفتار نکرده‌اند/ طولاني‌شدن تعيين‌تکليف برجام اشتباهي استراتژيک است